Competitions & Dates

BOURNEMOUTH & DISTRICT

WOMEN'S BOWLING ASSOCIATION


AFFILIATED TO BOWLS ENGLAND

COMPETITIONS

2019

 Dates for you Diaries

 

Lilian Lynex Trophy ... Monday 29th April


                                       @ Southbourne B.C.

 

The Championships ... Monday 15th July

                                       (prelims @ Richmond Park)

                                       

                                        Wednesday 17th July

                                       (first round & Quarter Finals)

                                        @ Southbourne B.C, 

                                        Branksome Park B.C.

                                        Argyll B.C.,

                                        Swanmore B.C.

                                        Boscombe Cliff B.C.

                                         

                                        Friday 19th July

                                        ( Semi-Finals/Finals) 

                                         @ Southbourne B.C.

 

The Trodd Trophy ...      Monday 12th August

                                        Wednesday 14th August

                                        Friday 16th August

                                       @ Southbourne B.C.

================================

 

 

 

Dates 2019

 

COUNCIL MEETING ...Friday 8th February-Pelhams Pavilion

 

COFFEE MORNING ...Thursday 21st March

                                                        Milford-on-Sea B.C

 

============================

 

 

 

              

PRIZEWINNERS

2018

(The Honours Board)

 

CHAMPIONSHIPS

 

Singles .... Kim Tavener (Moordown)

    Runner-Up ............  Sue Dadson (Southbourne)

 

Pairs ...   Jenny Cooper

                Pat Horgan ( Pelhams)

    Runners-up .......     Gladys Pegram

                                   Joan Brooks (Braeside)

 

Triples ....  Val Baxter

                   Pauline Jepson

                   Mavis Riddington ( West Moors)

    Runners-up .........    Diane Trim

                                     Sue Dawe

                                     Barbara Lunnun (Southbourne)

 

Fours .....     Lynda Bannister

                     Marion Bacon

                     Lorraine Lovell

                     Wendy Harvey (Boscombe Cliff))

   Runners-up ............  Liz Frew

                                     Sue Harris/Monica Arkley

                                     Val King

                                    Lola Barker (Branksome Park)

 

TROPHIES

    

Lilian Lynex .......  Jenny Cooper (Pelhams)

Runner-up..............Rosie Beales (Pelhams)

 

The Trodd Trophy .... Judith Miles

                                     Ann McIntyre (West Moors)

Runners-up ................ Jean Beadie

                                     Chris Butler ( Pelhams)

 

----------------------------------------------------------------------